یکشنبه 7 خرداد 1391 1:24:0 ب.ظ

 

بانک مسکن به منظور تسریع در ارایه خدمات نوین بانکی، خدمات الکترونیکی‌اي ارائه مي‌دهد كه شامل  خدمات مبتني بر سامانه‌‌ها، پايانه‌‌ها و كارت‌‌هاست.

 

بانک مسکن به منظور تسریع در ارایه خدمات نوین بانکی، خدمات الکترونیکی‌اي ارائه مي‌دهد كه شامل  خدمات مبتني بر سامانه‌‌ها، پايانه‌‌ها و كارت‌‌هاست.

 

الف ) برای استفاده از سیستم بانکداری اینترنتی بانک مسکن، داشتن حساب متمرکز (مسکن کارت) نزد بانک الزامی می‌باشد. منظور از حساب متمرکز بانک، حساب‌‌های متصل به کارت از جمله حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز، حساب قرض‌الحسنه جاری و سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است.

 

 ب)اگر شما پیش از این با افتتاح یکی از این حساب‌‌ها، مسکن کارت دریافت کرد‌هاید، به طور خودکار در سیستم حساب‌‌های متمرکز بانک مسکن وارد شد‌هاید اما برای استفاده از خدمات بانکداری اینترنتی، باید با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن، درخواست دریافت شناسه کاربر و رمز ورود به سیستم را تکمیل نمایید.

 

ج)برای دریافت رمز، ارایه مسکن کارت، مدارک احراز هویت و همچنین ارایه سند مالکیت تلفن همراه یا تکمیل تعهدنامه مالکیت الزامی است. در صورت نداشتن تلفن همراه نمی‌توانید از این سیستم بهره‌‌مند شوید.

 

د) پس از طی این مراحل شما به آسانی می‌توانید از محل کار و یا منزل خود و از طریق رایانه شخصی و اتصال به اینترنت به سایت بانک مسکن به آدرس www.bank-maskan.ir وارد شده و با کلیک روی پیوند ورود به سامانه خدمات اینترنتی از خدمات ارایه شده در این سیستم بهره‌مند شوید، در صورتی که حداکثر پس از گذشت 5 دقیقه، هیچ عملی انجام ندهید به طور خودکار از سیستم خارج (logout) می‌شوید.

 

در حال حاضر حداکثر تعداد برداشت از هر حساب برای انتقال وجه 10 بار در روز و هر بار نیز تا سقف 30 میلیون ریال است. ضمنا جمع مبلغ تراکنش روزانه مبلغ 30 میلیون ریال است.

شما با بهره‌مندی از این سیستم می‌توانید در تمامی ساعات شبانه‌روز به راحتی از منزل و یا محل کار به تمامی حساب‌های متمرکز خود در بانک مسکن دسترسی داشته و مبالغی را از یک حساب به سایر حساب‌های خود یا دیگران در سیستم متمرکز انتقال دهید و یا قبوض خود را پرداخت نمایید.

ابزارهای مورد نیاز برای اتصال به سیستم بانکداری اینترنتی بانک مسکن چیست؟

1 – رایانه

2 - امکان برقراری ارتباط از طریق اینترنت

3 - حساب متمرکز (مسکن کارت) نزد بانک مسکن و مجوز استفاده از اینترنت بانک (شناسه کاربر و رمز اولیه ورود به سیستم)

4 - تلفن همراه

5- کد اعتبار سنجی (cvv2)

6- اخذ رمزدوم (pin2) ازطریق دستگاه‌های خودپرداز بانک مسکن ( طبق راهنمای اخذ رمز دوم موجود در سایت )

7- تاریخ انقضاء کارت که روی آن حک شده است و یا در رسید چاپی که پس از تخصیص رمز دوم از دستگاه خودپرداز اخذ می نمائید قابل رویت است .

 

انواع خدمات سیستم بانکداری اینترنتی :

انواع خدمات قابل ارایه از طریق سیستم بانکداری اینترنتی بانک مسکن به این شرح می‌باشد:

1 - اعلام موجودی

2- نمایش ده تراکنش آخر حساب

3- نمایش گردش حساب در بازه زمانی مشخص

4- انتقال وجه به حساب خود

5- انتقال وجه به حساب سایرین (انتقال وجه شتابی)

6- پرداخت قسط

7- پرداخت قبوض شرکت‌های خدماتی

8- گزارش عملکرد ( نمایش عملیات انجام شده همراه با زمان )

9- تغییر رمز عبور ( رمز ورود به سامانه )

10- غیر فعال کردن سیستم

 

چگونه می‌توان از سیستم بانکداری اینترنتی بانک مسکن استفاده کرد؟

الف - برای استفاده از سیستم بانکداری اینترنتی بانک مسکن، داشتن حساب متمرکز (مسکن کارت) نزد بانک الزامی می‌باشد. منظور از حساب متمرکز بانک، حساب‌های متصل به کارت از جمله حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز، حساب قرض‌الحسنه جاری و سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است.

*اگر شما پیش از این با افتتاح یکی از این حساب‌ها، مسکن کارت دریافت کرده‌اید، به طور خودکار در سیستم حساب‌های متمرکز بانک مسکن وارد شده‌اید اما برای استفاده از خدمات بانکداری اینترنتی، باید با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن، درخواست دریافت شناسه کاربر و رمز ورود به سیستم را تکمیل نمایید.

*برای دریافت رمز، ارایه مسکن کارت، مدارک احراز هویت و همچنین ارایه سند مالکیت تلفن همراه یا تکمیل تعهدنامه مالکیت الزامی است. در صورت نداشتن تلفن همراه نمی‌توانید از این سیستم بهره‌‌مند شوید.

ب)  شناسه کاربر و رمز اولیه ورود به سیستم از طریق پیام کوتاه به شماره تلفن همراه شما ارسال می‌شود، در صورت عدم اخذ پیامک با شماره تلفن‌های 66723015-021 تماس بگیرید.

ج) کد اعتبارسنجی (CVV2) به هنگام تحویل مسکن کارت، در اختیار شما قرار می‌گیرد. درصورت فراموش کردن این رمز می‌توانید از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک مسکن این کد را اخذ نمایید.

د) پس از طی این مراحل شما به آسانی می‌توانید از محل کار و یا منزل خود و از طریق رایانه شخصی و اتصال به اینترنت به سایت بانک مسکن به آدرس www.bank-maskan.ir وارد شده و با کلیک روی پیوند ورود به سامانه خدمات اینترنتی از خدمات ارایه شده در این سیستم بهره‌مند شوید، در صورتی که حداکثر پس از گذشت 5 دقیقه، هیچ عملی انجام ندهید به طور خودکار از سیستم خارج (logout) می‌شوید.

*در حال حاضر حداکثر تعداد برداشت از هر حساب برای انتقال وجه ده بار در روز و هر بار نیز تا سقف 30 میلیون ریال می‌باشد. ضمنا جمع مبلغ تراکنش روزانه مبلغ 30 میلیون ریال می‌باشد.

 

شماره کارت و شماره حساب در سیستم بانکداری اینترنتی چیست؟

منظور از شماره کارت در این سیستم، عدد 16 رقمی حک شده بر روی کارت است. همچنین شمـاره حساب شما نیز عددی است که با اخذ رسید مانده حساب از دستگاه‌های خودپرداز می‌توان آن را دریافت کرد.

شماره کارت و شماره حساب در سیستم بانکداری اینترنتی

منظور از شماره کارت در این سیستم، عدد 16 رقمی حک شده بر روی کارت است. همچنین شمـاره حساب شما نیز عددی است که با اخذ رسید مانده حساب از دستگاه‌‌های خودپرداز می‌توان آن را دریافت کرد.

 

امکانات اینترنت بانک

انتقال وجه به کارت خود :

این عملیات جهت انتقال وجه بین کارت‌های خود شخص کاربرد دارد که پس از انتخاب شماره کارت مبداء از لیست کارت‌های موجودی و واردنمودن رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضاء و انتخاب شماره کارت مقصد از لیست کارت‌ها و واردنمودن مبلغ این عمل انجام می پذیرد.

انتقال وجه به کارت سایرین :

این عملیات جهت انتقال وجه بین کارت‌های مسکن کارت و انتقال وجه شتابی ( کارت‌های دیگر بانک‌ها ) کاربرد دارد که پس از انتخاب شماره کارت مبداء از لیست کارت‌های موجودی و واردنمودن رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضاء و شماره کارت مقصد پس از ظاهرشدن نام بانک صادرکننده کارت مقصد، گزینه تائید را انتخاب و پس از نمایان شدن نام و نام خانوادگی دارنده کارت مقصد با واردنمودن مبلغ و کلید تائید این عمل انجام می پذیرد .

پرداخت قسط :

این عملیات جهت پرداخت اقساط کارت تسهیلات مسکن کاربرد دارد که پس از انتخاب شماره کارت مبداء از لیست کارت‌های موجودی و واردنمودن رمز دوم،cvv2  و تاریخ انقضاء و شماره کارت تسهیلات پس از ظاهرشدن مشخصات کارت قسط شامل شماره کارت، نام و نام خانوادگی دارنده کارت تسهیلات، اصل مبلغ تسهیلات، مبلغ بدهی، تاریخ اولین سررسید، مبلغ قسط، تعداد اقساط پرداخت شده و همچنین شماره قسط با واردنمودن مبلغ و کلید تائید این عمل انجام می پذیرد .

لازم بذکر است شما می توانید با ثبت نام کارت تسهیلات خود در شعبه جهت استفاده از خدمات اینترنتی از امکاناتی نظیر اعلام موجودی ( اعلام مانده بدهی ) و صورتحساب استفاده کنید. پس از ثبت نام در شعبه شماره کارت به لیست کارت‌ها در سامانه اضافه و با انتخاب کارت از طریق منوی اعلام موجودی، مانده بدهی و از طریق منوی صورتحساب گردش حساب را مشاهده نمائید.

پرداخت قبض :

این عملیات جهت پرداخت قبوض شرکتهای خدماتی کاربرد دارد که پس از انتخاب شماره کارت مبداء از لیست کارتهای موجودی و واردنمودن رمز دوم ، cvv2 و تاریخ انقضاء و انتخاب نوع قبض و شناسه قبض و شناسه پرداخت ، پس از ظاهرشدن اطلاعات قبض شامل اطلاعات ورودی و مبلغ و انتخاب کلید تائید این عمل انجام می پذیرد .

 

سامانه پرداخت اينترنتي

مشتريان بانك مسكن براي پرداخت قبوض از طريق اينترنت بايد  به سايت https://epayment.bank-maskan.ir/ بروند و طبق دستور عمل كنند. اين سامانه همچنين سيستمي دارد كه مشتري مي‌تواند قبوض ايرانسل، قبوض دست‌هاي را پرداخت كند. 

 اين سايت اين امكان را فراهم مي‌آورد كه مشتري با استفاده از شماره موبایل و بدون نیاز به شناسه قبض و شناسه پرداخت، قبض تلفن همراه خود را پرداخت كند.

 

در چه شرایطی، رمز اولیه ورود به سیستم غیر فعال می‌شود؟

1 – در صورت انتخاب گزینه "غیر فعال کردن سیستم" در سیستم اینترنت

2 – سه بار اشتباه وارد کردن رمز اولیه ورود به سیستم (در این صورت پس از 24 ساعت رمز شما به طور خودکار فعال می‌شود)

3 - انسداد توسط بانک، به علت عدم رعایت ضوابط و مقررات توسط مشتری

4 - دستور مراجع قضایی

5 - عدم استفاده از سیستم به مدت طولانی (حداقل یک ماه)

6 – در صورتی که بانک کتبا از فوت، حجر و ورشکستگی دارنده حساب مطلع شود.

 نکات امنیتی:

با توجه به این که با استفاده از سیستم بانکداری اینترنتی می‌توان تمامی خدمات بانکی را بدون نیاز به حضور فیزیکی در شعبه انجام داد، بنابراین توجه به برخی نکات ضروری است. این نکات عبارتند از:

1 - در حفظ و نگهداری اطلاعات محرمانه (شناسه و رمز) خود کوشا باشید.

2 - در صورتی که برای اولین بار از این سیستم استفاده می‌نمایید لازم است رمز ورود خود را تغییر دهید.

3 - به صورت دوره‌ای به عنوان مثال هر 15 روز یک بار رمز خود را تغییر دهید.

4 - پس از پایان کار حتما از سیستم خارج شوید.

5 - بدون خروج قطعی از سیستم، رایانه را ترک نکنید.

6 - یادداشت، فایل یا اثری از شناسه کاربری، رمز عبور و سایر اطلاعات شخصی و محرمانه که توسط اشخاص دیگر قابل دسترسی باشد، در سیستم به جا نگذارید.

 

 شرایط و مقررات سیستم بانکداری اینترنتی بانک مسکن:

1 - باتوجه به اینکه ارایه سرویس بانکداری اینترنتی بر اساس برقراری ارتباط رایانه‌ای و مخابراتی صورت می‌پذیرد، درصورت بروز هرگونه مشکل در سیستم‌های مخابراتی، مسوولیتی بر عهده بانک نخواهد بود.

2 - تمامی‌اسناد، دفاتر، گزارشات و همچنین عملیات الکترونیکی ضبط شده در فایل‌های سیستم رایانه‌ای بانک قابل استناد خواهد بود، به غیر از مواردی که اشتباه صورت گرفته برای بانک مسجل شود.

3- در صورتی که به دلیل بروز مشکل در سیستم، وجوهی به حساب شما منظور شود، بانک می‌تواند نسبت به رفع اشتباه و برداشت وجوه از حساب شما اقدام نماید.

4- با توجه به تمامی عملیات و تراکنش‌های مربوط به انتقال وجوه و پرداخت قبوض در سیستم بانک و صورت حساب مشتری ثبت می‌شود، بانک برای انجام آنها ملزم به ارایه رسید نخواهد بود.

5- کارمزد استفاده از هر یک از خدمات اینترنتی بانک مسکن از حساب شما کسر و وصول می‌شود.

6 – توجه داشته باشید که به محض انصراف از دریافت خدمات اینترنتی باید بلافاصله به شعبه افتتاح‌کننده سرویس بانکداری اینترنتی مراجعه کرده و انسداد سرویس‌های بانکداری اینترنتی را درخواست نمایید.

7- انجام هر گونه عملیات بانکی پس از طی مرحله ثبت درخواست در سیستم به‌عنوان دستور پرداخت به بانک تلقی می‌شود، بنابراین امکان لغو یا انصراف از عملیات و تراکنش‌های مالی انجام شده یا برگشت وجوه کارمزد کسر شده به هیچ عنوان وجود ندارد.

8- در صورتی که بخواهید شماره حساب معرفی شده در فرم ثبت نام را تغییر دهید باید به شعبه افتتاح‌کننده سرویس بانکداری اینترنتی مراجعه کرده و فرم مربوط را تکمیل نمایید. در این صورت اصلاحات مورد نظر حداکثر ظرف 72 ساعت در سرویس بانکداری اینترنتی اعمال خواهد شد.

9- در صورت پرداخت قبض شرکت‌های خدماتی و اقساط تسهیلات به ساعت پرداخت توجه کنید زیرا درخواست‌هایی که بعد از ساعت 24 وارد سیستم شوند، به عنوان درخواست روز آتی شما ثبت خواهد شد.

10 - در صورت فراموش کردن شماره رمز ورود به سیستم، باید به یکی از شعب بانک مراجعه کرده و فرم مربوط را تکمیل نمایید.

11- توجه داشته باشید که نباید شماره رمز ورود به سیستم، Pin 2 و کد اعتبار سنجی (cvv2) را در دسترس اشخاص مختلف قرار دهید. در غیر این‌صورت مسوولیت سواستفاده از کارت شما و هرگونه خسارت ناشی از آن به عهده شماست.

12- بانک می‌تواند موارد مشکوک و اطلاعات اشخاص مظنون به سواستفاده از اطلاعات سایر مشتریان یا خدمات بانکداری الکترونیکی و همچنین اطلاعات تراکنش‌های انجام شده را برای پیگرد قانونی به مراجع قضایی و قانونی ارایه نماید.

13- استفاده از این سیستم تنها برای اشخاص حقیقی و در مورد حساب‌های انفرادی امکان‌پذیر می‌باشد.

14- وکلا می‌توانند در صورت ارایه وکالت‌نامه توسط افراد، فرم درخواست استفاده از سرویس بانکداری اینترنتی را برای موکل خود تکمیل نمایند. در این موارد شناسه کاربر و رمز اولیه به تلفن همراه موکل ارسال می‌شود.

نکات مهم :

-     در عملیات انتقال وجه چنانچه کاربر در روز بیش از یک بار و یا بیش از مبلغ 000ر000ر3 ریال در هر مرحله قصد انتقال وجه و یا پرداخت قسط را داشته باشد ، کد تائیدیه به تلفن همراه ارسال خواهد شد که در فرم مربوطه وارد نماید .

-     چنانچه کاربر سه بار رمز اشتباه را وارد کرده و پس از 24 ساعت نیز قادر به واردنمودن رمز صحیح نباشد 
می بایست به شعبه مراجعه و درخواست رمز المثنی نماید و همچنین جهت رفع غیرفعال شدن سیستم به علت عدم استفاده از سیستم به مدت طولانی (حداقل یک ماه ) از شعبه درخواست فعالسازی نماید .

 

عملیات انتقال وجه:

 

 

عملیات پرداخت قسط:

 

عملیات پرداخت قبوض:

 

 

سامانه همراه بانک مسکن

بانک مسکن به منظور گسترش حوزه‌ی بهره‌مندی از خدمات بانکی این امکان را فراهم نموده است که شما از طریق تلفن همراه خود بتوانید علاوه بر کاهش قابل ملاحظه‌ی هزینه‌های عملیات بانکی به سهولت در هر زمان و مکانی از این خدمات استفاده نمایید.

 

مزایا و ویژگی‌های همراه بانک مسکن

1-اطلاع از مانده حساب

2-انتقال وجه به حساب های خود و یا دیگران

3-پرداخت قبوض آب ، برق ، گاز ، تلفن ثابت ، تلفن همراه و عوارض شهرداری

4-پرداخت اقساط تسهیلات بانک مسکن

5-اطلاع از سه گردش آخر حساب

6-درخواست ارسال صورتحساب به پست الکترونیکی ( email)

7- درخواست مسدود نمودن کارت

8-اخذ مانده و پرداخت قبوض و خرید شارژ توسط کلیه کارتهای شتابی سایر بانکها

 

نحوه استفاده از همراه بانک مسکن

1 – برای استفاده از کلیه خدمات همراه بانک مسکن باید حساب بانکی مبتنی بر کارت بانک مسکن (مسکن کارت) داشته باشید.

ضمناً امکان اخذ مانده ، پرداخت قبوض برای کلیه کارت های شتابی سایر بانک ها میسر می باشد.

2 – برای هر کارت خود ‌باید رمز دوم تعیین نمایید. بدین منظور لازم است برای مسکن کارت های خود به خودپرداز‌های بانک مسکن مراجعه و از طریق منوی تغییر رمز و سپس با انتخاب گزینه «تخصیص یا تغییر رمز دوم» ، رمز دلخواه خود را (5 الی 12 رقم) ثبت نمائید.

3 - نرم افزار همراه بانک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید.

روش‌های دریافت نرم افزار همراه بانک :

الف - دریافت نرم افزار از شعب از طریق سیستم Bluetooth

ب - دریافت نرم افزار از طریق مراجعه به وب سایت بانک مسکن و انتخاب گزینه بانکداری الکترونیک و سپس انتخاب سامانه همراه بانک مسکن از منوی سامانه‌ها و Download نرم افزار از صفحه مربوطه و انتقال آن به گوشی تلفن همراه از طریق کابل ارتباطی گوشی.

انواع نسخه های نرم افزار همراه بانک

درحال حاضر این برنامه در 2 نسخه تهیه شده است :

1-نسخه جاوا که برروی اکثر گوشی های متداول که سازگار با استانداراد MIDP 2.0 می باشند قابل نصب می باشد . فایلهای اصلی
 نرم افزار در این نسخه عبارتنداز : Maskan_Java_MPS.Jad و Maskan_Java_MPS.Jar که باید به گوشی انتقال یابد.

توجه : اگر فایل فشرده Maskan_Java_MPS.Zip را Download کرده اید، ابتدا آن را از حالت فشرده خارج کرده و 2 فایل ذکر شده را به گوشی انتقال دهید.

2-نسخه آندورید که مختص گوشی های هوشمند دارای سیستم عامل Google Android می باشد.

فایل اصلی این نسخه عبارتست از : Maskan_Android_MPS.apk

 

توجه : اگر فایل فشرده Maskan_Android_MPS.zip را Download کرده اید، ابتدا آن را از حالت فشرده خارج کرده و فایلMaskan_Android_MPS.apk را به گوشی انتقال دهید.

نکته : جهت اطلاع از سازگاری گوشی خود با هریک از استانداردهای فوق می توانید به دفترچه راهنمای گوشی و یا به سایت های اینترنتی معتبر نظیر www.gsmarena.com یا www.gsm.ir مراجعه نمایید.

ضمناً راهنمای نصب و نحوه استفاده از نرم افزار به صورت فایل pdf از طریق صفحه سامانه همراه بانک در وب سایت بانک قابل Download می باشد.

روش نصب نرم‌افزار همراه بانک:

1 - برحسب سازگاری گوشی با یکی از نسخه های جاوا یا آندروید ، فایل یا فایل های نصب را به گوشی منتقل کرده و عملیات نصب را آغاز نمایید.

2 - در هنگام نصب برنامه ، یک رمز دلخواه جهت ورود به نرم افزار درخواست می‌گردد و سپس عملیات تبادل رمز‌های سیستمی صورت گرفته تا محیطی امن و مطمئن برای ارسال و دریافت پیام‌های شما فراهم شود.

3 –مشخصات کارت های خود را (مطابق راهنمای نصب و استفاده) به نرم افزار تلفن همراه معرفی نمائید.

4 - پس از اضافه نمودن مشخصات هر کارت و دریافت پیام تائید آن ، فهرستی از امکانات و خدمات آن کارت در اختیار شما قرار می‌گیرد.

5-خدمات «اعلام مانده» ، «اعلام سه گردش آخر حساب»، «صورت وضعیت تسهیلات»، «ارسال صورتحساب به email»، «پرداخت قبوض» ،  «خرید شارژ سیم کارت های اعتباری» و «درخواست مسدود کردن کارت» جزء خدمات عمومی می‌باشند و بدون نیاز به ثبت نام در شعب و تنها با نصب نرم افزار روی گوشی تلفن همراه قابل استفاده می باشند.

 

6 - برای بهره‌مندی‌ از خدمات ویژه همراه بانک مسکن یعنی «انتقال وجه» و «پرداخت اقساط تسهیلات» باید به یکی از شعب بانک مراجعه و فرم درخواست را تکمیل نمایید.

چگونه از امکانات همراه بانک استفاده کنیم؟

1-مانده حساب

با انتخاب این گزینه و وارد نمودن رمز دوم کارت از مانده موجودی حساب کارتی خود اطلاع می یابید.

2-انتقال وجه به کارت

در صورتی‌که بخواهید بین حساب های کارتی خود و یا به مسکن کارت سایر افراد ، وجهی را انتقال دهید باید گزینه انتقال وجه به کارت را انتخاب و با وارد نمودن شماره کارت مقصد ، مبلغ مورد نظر و سپس رمز دوم کارت خود ، مشخصات دارنده کارت مقصد نمایش داده شده و پس از تائید ، عملیات انتقال وجه انجام می پذیرد و در پایان سیستم  پیغامی مبنی بر  موفقیت انجام تراکنش همراه با کد پیگیری و یا عدم موفقیت را نمایش خواهد داد.

3-پرداخت قبض

چنانچه بخواهید قبوض آب ، برق ، گاز ، تلفن ثابت، تلفن همراه و یا عوارض شهرداری خود را پرداخت نمائید ، گزینه «پرداخت قبض» را انتخاب نموده و شناسه قبض و شناسه پرداخت و پس از آن رمز دوم کارت خود را وارد نمایید. سپس سیستم پیامی حاوی مشخصات قبض و مبلغ آن را که از روی شناسه قبض و شناسه پرداخت استخراج می نماید را نمایش می‌دهد که در صورت صحت آن ، گزینه تائید را انتخاب نمائید. در پایان سیستم پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات پرداخت به همراه کد پیگیری و یا عدم موفقیت تراکنش نمایش داده خواهد شد.

4-پرداخت قسط

یکی از مهمترین خدمات همراه بانک مسکن ، امکان پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی از بانک مسکن می باشد. شما می توانید با انتخاب این گزینه ، ابتدا شماره کارت قسط خود را وارد نمایید. سپس سیستم آخرین صورت وضعیت تسهیلات به همراه مبلغ قسط با امکان تغییر مبلغ پرداختی را جهت تایید برای شما نمایش می‌دهد که پس از وارد نمودن رمز دوم کارت خود (کارت مبدا)، درخواست انجام عملیات پرداخت قسط به سیستم ارسال و در پایان پیامی مبنی بر موفقیت عملیات به همراه کد پیگیری و یا عدم موفقیت برای شما نمایش داده خواهد شد.

*در صورتی‌که قبلاً نسبت به معرفی کارت یا کارت‌های تسهیلات در نرم‌افزار سیستم شعبه اقدام کرده باشید پس از انتخاب گزینه پرداخت قسط ، فهرست کارت‌های تسهیلات برای انتخاب شما  ظاهر خواهد شد.

*پرداخت قسط سایرین نیز با استفاده از همین روش امکان‌پذیر می‌باشد.

*چنانچه کارت تسهیلات را مانند یک کارت مستقل به سیستم معرفی نموده باشید منوی خدمات آن به این صورت خواهد بود:

1-سه گردش آخر، 2-صورت وضعیت، 3- مسدود کردن کارت ، 4-عدم تخصیص

توجه: برای معرفی کارت تسهیلات به‌عنوان یک کارت مستقل نیاز به رمز دوم کارت بوده که از طریق شعبه افتتاح کننده حساب تسهیلات قابل اخذ می‌باشد. 

5-سه گردش آخر حساب

با استفاده از این گزینه و وارد نمودن رمز دوم کارت، سیستم اطلاعات سه گردش آخر حساب شما را بر روی تلفن همراه نمایش خواهد داد.

6-ارسال صورت حساب به پست الکترونیکی (email)

برای استفاده از این خدمت ، شما باید آدرس پست الکترونیکی خود را به نرم افزار معرفی نمائید . برای این کار ، ابتدا در فهرست اصلی برنامه، گزینه «تنظیمات کاربری» و سپس گزینه «ایمیل ها» را انتخاب نمائید.

شما می توانید ایمیل یا پست الکترونیکی جدید خود را با انتساب یک عنوان دلخواه جهت آدرس پست الکترونیکی به سیستم معرفی نمائید.

پس از ثبت آدرس پست الکترونیکی، می توانید در فهرست خدمات کارت های خود با انتخاب گزینه «ارسال صورتحساب به email» 30 گردش آخر حساب کارتی خود را درخواست و به پست الکترونیکی مورد نظر ارسال نمائید.

7-مسدود کردن کارت

در صورت سرقت یا مفقود شدن کارت یا سایر موارد امنیتی ، شما می توانید با انتخاب گزینه مسدودی کارت از انجام فرآیند عملیات بانکی کارت جلوگیری نمایید.

لازم به ذکر است رفع انسداد کارت از طریق مراجعه حضوری به شعبه و احراز هویت با مدارک معتبر میسر خواهد گردید.

 8-عدم تخصیص

به منظور ایجاد اطمینان خاطر از اختصاصی بودن خدمات ارائه شده سیستم به دارنده کارت ، صرفاً شماره کارت به یک شماره موبایل یا سیم کارت تخصیص داده خواهد شد بنحویکه پس از ثبت و انتساب کارت به یک شماره تلفن همراه دیگر ثبت و برای سایر سیم کارت ها میسر نخواهد بود.

چنانچه بخواهید سیم کارت خود را تعویض نموده و یا کارت خود را در تلفن همراه دیگری با شماره مجزا ثبت نمائید ناگزیر هستید ابتدا با انتخاب گزینه «عدم تخصیص» ، اختصاص ارایه خدمات کارت خود به شماره موبایل فعلی را لغو و سپس اقدام به تعویض تلفن همراه و یا سیم کارت نمایید. عملیات ثبت کارت مجددا با نصب نرم‌افزار و انجام روال مربوطه صورت می‌گیرد. همچنین درصورت استفاده از گزینه عدم تخصیص، سرویس‌های ویژه کارت غیرفعال شده و تنها خدمات عمومی فعال خواهد بود، لذا جهت فعال‌سازی سرویس‌های ویژه باید مجدداً به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه نمایید.

 شرایط و مقررات خدمات همراه بانک مسکن

1 - استفاده از کلیه خدمات شامل خدمات ویژه همراه بانک مسکن تنها از طریق شماره تلفن همراه معرفی شده و مسکن کارتهای تعریف شده به عنوان حساب مبدأ در سیستم امکان پذیر است.

2 – امکان ثبت کارت‌های شتابی سایر بانک‌ها به‌عنوان کارت مبدأ در سیستم همراه بانک مسکن وجود دارد و درحال حاضر تنها سرویس‌های اعلام مانده حساب و پرداخت قبوض برای این‌گونه کارت‌ها وجود دارد.

3 - قبل از هرگونه تغییر یا واگذاری شماره سیم کارت تلفن همراه به غیر، تغییر حساب های بانکی تعریف شده در سیستم و یا درخواست برقراری مجدد خدمات همراه بانک، باید به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کرده و فرم درخواست را تکمیل کنید. همچنین برای حفظ ایمنی در هنگام تعویض تلفن همراه، نرم‌افزار موجود بر روی گوشی را حذف نمائید.

4 - توجه داشته باشید که نباید رمز ورود به سیستم و رمز‌های دوم کارت‌ها و سایر اطلاعات اختصاصی را در دسترس اشخاص دیگر قرار دهید. در غیر این صورت مسوولیت سوءاستفاده از کارت شما و هرگونه خسارت ناشی از آن به عهده شماست.

5 - در حال حاضر کارمزدی جهت ارایه خدمات همراه بانک مسکن ، از حساب شما کسر نمی‌گردد.

6 - در صورتی‌که به هر دلیل مایل به ادامه استفاده از خدمات همراه بانک مسکن نباشید باید مراتب را به صورت کتبی به بانک اعلام نمائید.

7 - در صورتی‌که به دلیل بروز مشکل در سیستم ، وجوهی به حساب شما منظور شود ، بانک می تواند نسبت به رفع اشتباه و برداشت وجوه از حساب شما اقدام نماید. توجه داشته باشید که در صورت کسری موجودی حساب ، باید با اولین اخطار کتبی بانک نسبت به استرداد وجه اقدام نمایید، در غیر این صورت باید علاوه بر استرداد این مبلغ ، وجه التزامی (مبلغ) معادل بالاترین نرخ سود تسهیلات بدون سپرده در مقطع اضافه برداشت به‌اضافه 6 درصد جریمه در سال را به بانک پرداخت کنید.

 8- با توجه به اینکه تمامی عملیات و تراکنش های مربوط به خرید ، انتقال وجوه ، پرداخت قبوض و اقساط تسهیلات در سیستم همراه بانک ثبت و ضبط می شود ، بانک برای انجام آنها رسید ارایه نخواهد کرد.

 

9 - انجام هرگونه عملیات و تراکنش های مالی از طریق سیستم مانند خرید ، انتقال وجوه ، پرداخت قبوض و اقساط تسهیلات به عنوان دستور پرداخت به بانک تلقی می شود ، بنابراین امکان لغو یا انصراف از عملیات و تراکنش های مالی انجام شده یا برگشت وجوه کارمزد کسر شده به هیچ عنوان وجود ندارد.

10- بانک می تواند موارد مشکوک و اطلاعات اشخاص مظنون به سوء استفاده از اطلاعات سایر مشتریان یا خدمات همراه بانک و همچنین اطلاعات تراکنش های انجام شده را برای پیگرد قانونی به مراجع قضایی و قانونی ارائه نماید.

 

مشتریان بان مسکن می توانند از طریق لینک زیر به نرم افزار همراه بانک مسکن دسترسی پیدا نمایند:

http://bank-maskan.ir/default-253.aspx

خدمات تلفنبانک

 بانک مسکن به منظور افزایش سطح رضایت شما امکان بهره‌مندی از خدمات تلفنبانک را برای دارندگان حساب‌های بانک مسکن فراهم نموده است.


مزایا و ویژگی های تلفنبانک

به دلیل عدم تمرکز برخی از حساب‌های بانک، خدمات تلفنبانک به دو بخش تقسیم می‌شود:

1-تلفنبانک مبتنی بر کارت (برای حساب‌های متمرکز)

2-تلفنبانک مبتنی بر دفترچه حساب بانکی

مزایا و ویژگی های تلفنبانک مبتنب بر کارت (تلفنبانک متمرکز) :

شما می‌توانید با برقراری تماس با شماره تلفنبانک متمرکز بانک مسکن 64096(021) از خدمات عمومی و ویژه بهره مند شوید .

سرویس های عمومی تلفنبانک متمرکز عبارتند از :

-         اعلام موجودی

-         اعلام 3 گردش حساب

-         ارسال فکس صورتحساب

-         اعلام صورت وضعیت تسهیلات ( جهت کارت تسهیلات )

-         اعلام مفقودی کارت

-         اعلام کد شبا

-         اطلاع از وضعیت واریز یارانه ها


سرویس های ویژه تلفنبانک متمرکز عبارتند از :

-         انتقال وجه از مسکن کارت به مسکن کارت

-         پرداخت قسط

-         پرداخت قبض

-         درخواست کارت المثنی

-         غیرفعال کردن کارت در سیستم تلفنبانک

توضیح : دارندگان حساب‌های مسکن کارت می‌توانند در صورت داشتن رمز pin2 کارت خود( روش اخذ طبق راهنمای اخذ رمز دوم موجود در سایت ) از خدمات عمومی تلفنبانک بهره‌مند شوند.

 

نحوه استفاده از خدمات تلفنبانک مبتنی بر کارت

— برای استفاده از خدمات ویژه تلفنبانک مبتنی بر کارت می‌‌توانید با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر به نزدیکترین شعبه بانک مسکن مراجعه کرده و فرم درخواست ارایه خدمات تلفنبانک را تکمیل نمایید . در این مرحله به‌منظور تسریع در تماس‌های مورد نیاز و استفاده ازخدمات تلفنبانک متمرکز، ارایه شماره تلفن همراه الزامی‌است.

— پس از ارایه درخواست استفاده از خدمات ویژه تلفنبانک به شعبه، بانک حداکثر پس از گذشت 72 ساعت، امکان بهره‌مندی از این سیستم را برای شما فراهم می‌نماید.

— در این مرحله شما می‌توانید از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک و در قسمت تغییر رمز، pin2 مسکن کارت خود را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که دارندگان کارت‌های سیستم پس‌انداز و تسهیلات متمرکز (حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن و مسکن جوانان) باید برای اخذ pin2به شعب بانک مسکن مراجعه نمایند.

— اکنون می‌توانید با استفاده ازتلفن‌های مجهز به سیستم tone و تماس با شماره تلفن 64096-021 ودر آینده‌ای نزدیک با گرفتن شماره تلفن 09605 بدون گرفتن پیش شماره تلفن با سیستم تلفنبانک متمرکز بانک مسکن ارتباط برقرار نمایید.

— پس از برقراری ارتباط باید شماره کارت خود و سپس pin2 مربوط به کارت خود را وارد نموده و از خدمات مورد نیاز خود بهره‌مند شوید.

توضیح : دارندگان تمامی کارت های عضو شتاب، در صورت داشتن رمز دوم pin2 کارت خود می توانند از سرویس مانده حساب و پرداخت انواع قبوض (بدون ثبت نام) استفاده نمایند.


امکانات تلفنبانک متمرکز :

سرویس های عمومی تلفنبانک متمرکز عبارتند از :


اعلام موجودی : پس از واردنمودن شماره کارت و رمز دوم اعلام می گردد .

اعلام 3 گردش حساب : با انتخاب کلید اعلامی توسط اپراتور گویا اطلاعات سه تراکنش آخر اعلام می گردد.

ارسال فکس صورتحساب : شامل دو گزینه 30 گردش آخر و صورتحساب طی تاریخ معین می باشد که پس از انتخاب گزینه و پس از شنیدن صدای بوق دستگاه فاکس را که متصل به خط تلفن می باشد استارت کنید .

اعلام صورت وضعیت تسهیلات ( جهت کارت تسهیلات ) 

اعلام مفقودی کارت ( در آینده نزدیک )

اعلام کد شبا : با انتخاب این گزینه کد شبای شماره کارت شما اعلام می گردد.

اطلاع از وضعیت وایز یارانه ها : همانند سه گردش آخر 3 واریز آخر یارانه را اعلام می دارد .سرویس های ویژه تلفنبانک متمرکز عبارتند از :


انتقال وجه از مسکن کارت به مسکن کارت  : با واردنمودن شماره کارت مقصد و زدن کلید * و سپس واردنمودن مبلغ و کلید * با قرائت اطلاعات ورودی و زدن کلید تائید ( کلید اعلامی توسط اپراتور ) شماره پیگیری در صورت موفقیت آمیز بودن اعلام می گردد .

پرداخت قسط : پس از واردنمودن شماره کارت تسهیلات و زدن کلید * مبلغ قسط این دوره و مانده بدهی توسط اپراتور اعلام و سپس مبلغ درخواستی واریزی را وارد و پس از تائید شماره پیگیری اعلام می گردد .

پرداخت قبض : پس از واردنمودن شناسه قبض و زدن کلید * و سپس واردنمودن شناسه پرداخت و زدن کلید * و تائید مشخصات قبض شماره پیگیری اعلام می گردد .

درخواست کارت المثنی ( در آینده نزدیک )


غیرفعال کردن کارت در سیستم تلفنبانک  : با زدن کلید موردنظر انجام هرگونه عملیات برای کارت شما در سیستم تلفنبانک غیرفعال می گردد که جهت فعالسازی مجدد می بایست به شعبه مراجعه نمایید .

 مزایا و و یژگیهای تلفنبانک مبتنی بر دفترچه حساب بانکی(تلفنبانک نیمه متمرکز)

و همچنین می‌توانید با برقراری تماس با شماره تلفنبانک نیمه متمرکز بانک مسکن ( اعلامی توسط شعبه دارنده حساب ) از خدمات عمومی و ویژه بهره مند شوید .


سرویس های عمومی تلفنبانک نیمه متمرکز عبارتند از :

-         اعلام موجودی

-         اعلام 3 گردش حساب

-         اعلام گردش بخصوص ( فقط جهت حسابهای جاری می باشد که با واردنمودن سریال چک ، وضعیت وصولی چک را اعلام میدارد )

-         ارسال فکس صورتحساب

-         تغییر رمز عبور( شامل دو قسمت تغییر رمز ورود به سیستم و رمز پرداخت غیرحضوری می باشد )

-         پیگیری پرداخت وجه ( با اعلام شماره پیگیری که در اختیار مشتری می باشد وضعیت انتقال وجه را طی شماره سند و تاریخ اعلام میدارد )

-         اطلاع از حساب وام و تسهیلات ( جهت حسابهای تسهیلاتی که به شعبه برای استفاده از تلفنبانک اعلام شده بکار می رود )  


سرویس های ویژه تلفنبانک نیمه متمرکز عبارتند از :

-         پرداخت قسط در شعبه جاری و شعبه دیگر

-         انتقال وجه بین حسابهای بانکی

-         پرداخت قبض

-         درخواست صدور دسته چک ( در حال حاضر امکان ارائه وجود ندارد )

-         سرویس sms ( برای ارسال sms گردش حسابها به تلفن همراه می بایست به شعبه درخواست ارائه و با استفاده از این گزینه در تلفنبانک می توان این سرویس را فعال یا غیرفعال نمود )

-         سرویس اینترنت ( در حال حاضر این امکان وجود ندارد )

نکته : چنانچه مشتری رمز پرداخت غیرحضوری خود را 5 بار اشتباه وارد نماید به مدت یک ساعت استفاده از سرویس های ویژه برای وی غیرفعال می شود .

 

نحوه استفاده از خدمات تلفنبانک مبتنی بر دفترچه حساب

— برای استفاده از خدمات تلفنبانک مبتنی بر دفترچه حساب می‌توانید باهمراه داشتن کارت شناسایی معتبر افتتاح کننده حساب به نزدیکترین شعبه مراجعه کنید.

—  پس از احراز هویت شما توسط مسوولان شعبه، رمز اولیه ورود به سیستم در اختیار شما قرار می‌گیرد. شما می‌توانید پس از دریافت رمز اولیه در اولین فرصت با سیستم تلفنبانک تماس گرفته و با ورود به بخش تغییرات رمز، شماره رمز خود را به دلخواه تغییر دهید.

با این رمز شما از خدمات عمومی‌از قبیل اعلام آخرین موجودی، سه گردش آخر حساب، وضعیت چک و اخذ صورتحساب از طریق دورنگار بهره‌مند می‌ شوید.

— برای استفاده از خدمات ویژه تلفنبانک و پرداخت‌های مالی از قبیل پرداخت قبوض، پرداخت اقساط، انتقال وجه بین حساب‌های بانکی، درخواست صدور دسته چک و فعال یا غیرفعال نمودن سرویس‌های SMS و Email باید رمز دوم مربوط به پرداخت‌های غیرحضوری را تهیه نمایید که دراختیار شعبه نبوده و توسط خود شما تولید می‌شود.

— برای ایجاد این رمز باید در هنگام تکمیل درخواست استفاده از سیستم تلفنبانک حتما بخش استفاده از سرویس‌های ویژه را انتخاب کرده باشید ، در این صورت می‌توانید پس از برقراری ارتباط با سیستم تلفنبانک و ورود به بخش سرویس‌های ویژه رمز دوم را تهیه نمایید.

— مشتری باید در اولین فرصت با سیستم تلفنبانک تماس حاصل نموده و با ورود به بخش تغییرات رمز، شماره رمز غیرحضوری خود را در سیستم وارد‌کند.

 

نکات مهم در استفاده از خدمات تلفنبانک


1-در صورتی که قصد حذف یا تغییر حساب‌های بانکی تعریف شده را دارید باید به یکی از شعب بانک مراجعه کرده و فرم مربوط را تکمیل نمایید.

2-توجه داشته باشید که نباید رمز ورود به سیستم را در اختیار دیگران قرار دهید زیرا در این صورت امکان سوء استفاده از حساب شما وجود دارد و بانک مسوولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

3-سقف انتقال وجه از طریق تلفنبانک با استفاده از رمز دوم کارت ، 30 میلیون ریال در هر روز و حداکثر 10 بار در روز تا سقف 30 میلیون ریال در هر بار انتقال می‌باشد.

4-انجام هرگونه عملیات و تراکنش‌های مالی از طریق این سیستم به‌عنوان دستور پرداخت به بانک تلقی شده و امکان لغو یا انصراف آن وجود ندارد.


5-در صورتی که به دلیل بروز مشکل در سیستم، وجوهی به حساب شما منظور شود، بانک می‌تواند نسبت به رفع اشتباه و برداشت وجوه از حساب شما اقدام نماید. توجه داشته باشید که در صورت کسری موجودی حساب، باید با اولین اخطار کتبی بانک نسبت به استرداد وجه اقدام نمایید، در غیر این صورت باید علاوه بر استرداد این مبلغ، وجه التزامی معادل بالاترین نرخ سود تسهیلات بدون سپرده در مقطع اضافه برداشت به اضافه‌ی 6 درصد در سال را به بانک پرداخت کنید.

6-بانک می‌تواند موارد مشکوک و اطلاعات اشخاص مظنون به سوء استفاده از اطلاعات سایر مشتریان یا خدمات همراه بانک و همچنین اطلاعات تراکنش‌های انجام شده را برای پیگرد قانونی به مراجع قضایی و قانونی ارایه نماید.

7-در زمان تکمیل کردن فرم قرارداد، معرفی شماره حساب بانکی برای پرداخت قبوض یا انتقال وجه از طریق آن، ارایه دفترچه بازپرداخت اقساط یا فتوکپی آخرین رسید اخذ شده از دستگاه خود دریافت برای پرداخت اقساط تسهیلات، ارایه شماره قبض تلفن همراه برای دریافت سرویس پیامکوتاه (SMS) و همچنین ارایه آدرس دقیق پست الکترونیکی برای ارسال گردش حساب و آخرین مانده به آدرس اینترنتی در تلفنبانک مبتنی بر دفترچه الزامی است.

8- در تلفنبانک مبتنی بر دفترچه چنانچه در ساعات اداری از طریق تلفنبانک،  قبوض و اقساط خود را پرداخت کرده و یا وجهی را انتقال دهید، عملیات پرداخت در انتهای روز کاری شعبه به طور اتوماتیک در سیستم ثبت خواهد شد اما در صورتی که این عمل را در ساعات غیراداری یا ایام تعطیل انجام دهید، این عملیات در ابتدای اولین روز کاری شعبه به طور اتوماتیک در سیستم ثبت خواهد شد. شما می‌توانید در مراجعه بعدی به شعبه، رسید عملیات خود را دریافت کنید.

9-توجه داشته باشید که اگر از طریق کارت بانکی، اقساط خود را پرداخت می‌نمایید، در صورتی که قسط خود را در شعبه و بدون کارت پرداخت کنید، کارت شما غیرفعال شده و برای استفاده مجدد از کارت باید به شعبه مراجعه نمایید.

10-در صورت پرداخت قبض شرکت‌های خدماتی و اقساط تسهیلات به ساعت پرداخت توجه کنید زیرا درخواست‌هایی که بعد از ساعت 24 وارد سیستم شوند، به عنوان درخواست روز آتی شما ثبت خواهد شد.

11-شما می‌توانید برای حفظ ایمنی بیشتر در تلفنبانک متمرکز از دستگاه otp استفاده کنید. این دستگاه برای سرویس‌های ویژه تلفنبانک متمرکز، یک رمز جدید تولید می‌کند. این رمز تنها تا مدت 30 ثانیه اعتبار دارد و پس از گذشت زمان ذکر شده،‌رمز توسط سیستم پذیرفته نخواهد شد.

1-11-در صورت تمایل برای دریافت دستگاه otp باید با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و پرداخت هزینه آن، درخواست خود را به بانک ارایه دهید. در این صورت حداکثر پس از مدت دو هفته یک دستگاه otp به شما ارایه خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت دریافت دستگاهotp، باید برای استفاده از سرویس‌های ویژه تلفنبانک از این دستگاه استفاده کنید.

2-11-رعایت مسایل امنیتی مانند حفظ و نگهداری از شماره رمز کارت (pin2) و یا دستگاه otp به عهده شما خواهد بود، بنابراین در حفظ و حراست آن بکوشید.

3-11-در حال حاضر سقف انتقال وجه به‌وسیله دستگاه otp 60 میلیون ریال در هر روز و حداکثر 10 بار در روز با سقف 30 میلیون ریال در هر بار انتقال است.

 

سامانه پایاپای الکترونیکی  

با استفاده از «سامانه پایاپای الکترونیکی» می توانید ، پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله کنید.


بطور معمول این کار با استفاده از «چک های رمزدار» یا «ایران چک» انجام می شود که مستلزم حمل فیزیکی آنها به بانک مقصد است، در این روش نه تنها هزینه تردد بین بانک های مبدا و مقصد به شما تحمیل می شود بلکه با اتلاف وقت، خطر گم شدن، سرقت و نظایر آن نیز مواجه هستید.


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با پیاده سازی «سامانه پایاپای الکترونیکی» امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم کرده است.

 

امکانات و توانایی های پایاپای الکترونیکی (پایا)

1-    واریز مستقیم (Direct Credit )


واریز مستقیم همان حواله الکترونیکی پول به صورت «بین بانکی» است که توسط بانک حواله دهنده صادر می شود . با استفاده از این توانایی می توان وجه را از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر حواله کرد .


همچنین می توان یک مبلغ عمده را به چندین مبلغ جزء تقسیم و به حساب های مختلف در چندین بانک حواله کرد.مورد استفاده از این خدمات :


- پرداخت حقوق و مستمری کارکنان یک سازمان:


بطور معمول سازمان پرداخت کننده حقوق با صدور چک از بانک خود می خواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد کارکنان را از حساب سازمان برداشت و به حساب آنها نزد همان بانک واریز کند.
با «واریز مستقیم» سازمان پرداخت کننده حقوق می تواند از بانک خود بخواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد را از حساب سازمان برداشت و به حساب های بانکی کارکنان در بانک های مختلف حواله کند.

پرداخت سود سهام و اوراق بهادر :


با استفاده از «واریز مستقیم» جهت پرداخت سود سهام ، الزام افتتاح حساب توسط سهامدار در بانک پرداخت کننده سود از بین خواهد رفت .


بسیاری از شرکت ها، موسسات و سازمان ها برای انجام امور روزمره تجاری، پرداخت های بسیاری را در طول روز (عمدتا از طریق چک) به طرف های خود انجام می دهند.

با استفاده از «واریز مستقیم» ، این شرکت ها دیگر نیاز به صدور تعداد زیادی چک نخواهند داشت. 

2-برداشت مستقیم (Direct Credit )


این خدمت به مشتری امکان می دهد که از حساب مشتری دیگر در بانک دیگر برداشت وجه کند البته این کار مستلزم توافق قبلی طرفین و اجازه مشتری پرداخت کننده به برداشت از حساب وی است.

موارد استفاده از این خدمت :

 
1.   پرداخت قبوض آب ، برق ، گاز و ... :   شما می توانید به سازمان آب و فاضلاب، شرکت توانیر، شرکت گاز و دیگر سازمان های خدماتی اجازه دهید ، وجه قبوض را تا سقف معینی به صورت خودکار از حسابتان برداشت نمایند .


*البته شما این امکان را دارید تا قبل از برداشت وجه آن را تایید یا رد کنید.


2.   پرداخت اجاره ماهانه:   مستاجر می تواند اجاره برداشت مبلغ اجاره ماهانه از حساب خود را به بانک خود صادر نماید به این ترتیب مالک هر ماه از بانک خود می خواهد که مبلغ اجاره را به حساب خود واریز نماید.


3.   پرداخت اقساط خرید کالا

 


4.   پرداخت اقساط وام و تسهیلات بانک :   با استفاده از «واریز مستقیم» و «برداشت مستقیم» تمامی دریافت ها و پرداخت های خود را می توانید با یک حساب بانکی در یک بانک انجام دهید. بنابراین دیگر نیاز به حساب های متعدد در بانک های مختلف نخواهید داشت. 

 

خدمات 24 ساعته "پایا"

 

 • سامانه پایاپای الکترونیکی به گونه ای طراحی شده که قادر است شبانه روز و در تمامی روزها از بانک ها دستور پرداخت دریافت نماید. این ویژگی به بانک ها امکان می دهد تا بتوانند این خدمت را از طریق اینترنت، تلفن همراه و نظایر آن به مشتریان ارائه نماید.
 • چنانچه حواله صادر شده در «پایا» طی روز و ساعت کار بانک ها صادر شود ، همان روز به حساب مقصد واریز خواهد شد.
 • چنانچه حواله صادر شده در «پایا» در روز تعطیل و یا خارج از ساعت کار بانک ها صادر شود روز کاری بعد به حساب مقصد واریز خواهد شد. 


به این ترتیب با عملیاتی شدن «پایا» نقش «ساتنا» بطور خلاصه به ترتیب زیر خواهد بود : مرکز تسویه ریالی بین بانک های کشور


 انجام حواله های بین بانکی فوری و مهملزوم ذکر «شناسه حساب بانکی – شبا ً در دستورات ارسالی به «پایا» :


به منظور اطمینان بانک حواله دهنده به صحت شماره حساب مقصد، لازم است متقاضی حواله شناسه بانکی- شبای حساب مقصد را به بانک حواله دهنده اعلام کند.

 

سامانه ساتنا

ساتنا(سامانه تسویه ناخالص آنی)

بانک مسکن این امکان را برای مشتریانش فراهم آورده که به جای دریافت وجه نقد از شعب و یا اخذ چک بین بانکی، مبلغ مورد نظر خود را بدون پرداخت هیچگونه کارمزدی و با استفاده از ساتنا به شعب سایر بانک‌‌ها انتقال دهند. ساتنا امکانی الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش‌‌های بین بانکی و دستور پرداخت‌‌های فوری را به صورت آنی و انفرادی انجام می‌دهد. با استفاده از این سامانه شما می‌توانید از حساب خود در این بانک هر وجهی را به صورت کتبی و یا الکترونیکی در همان روز به حساب مورد نظر خود در هر بانکی انتقال دهید.

مزایای ساتنا:

 • امکان انتقال وجه به هریک از شعب بانک‌های عضو شبکه شتاب
 • امکان انتقال وجه بدون محدودیت
 • امکان انتقال وجه بدون پرداخت کارمزد
 • امکان پرداخت وجه در زمان مورد نظر مشتری
 • امنیت بالا و صرفه‌جویی در وقت 

برای استفاده از خدمات ساتنا چه مراحلی باید طی شود؟

 •  مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و تکمیل فرم‌های مربوط درخواست انتقال وجه از طریق ساتنا
 •  کنترل فرم توسط بانک و تایید آن
 •  ارسال درخواست شما به مرکز ساتنا
 • واریز وجه درخواستی شما به حساب بانک مقصد 

توجه: برای انتقال وجه از طریق ساتنا باید ضمن داشتن حساب در شعبه مبدا، مشخصات کامل شعبه مقصد و شماره حساب شخص ذینفع را نیز داشته باشید.


نکات مهم:


1. دستور پرداخت صادر شده پس از تایید و ارسال، غیر قابل استرداد و معتبر بوده و تسویه آن از تعهدات بانک تلقی می‌شود. 

1. در حال حاضر در این سامانه پرداخت با هر مبلغی انجام می‌شود. 

2. ساعات کاری این سامانه به شرح ذیل است:

 • روزهای شنبه تا چهارشنبه 12:30 الی 7:30
 • روزهای پنجشنبه 11 الی 7:30


3. مسوولیت هرگونه اشتباه، تاخیر و عدم واریز به حساب ذینفع که بر اثر درج اطلاعات نادرست توسط شما رخ دهد، به عهده خودتان خواهد بود و هیچگونه مسوولیتی برای بانک ایجاد نمی‌شود.


4.  شما باید در فرم ساتنا، تاریخ انتقال وجه را مشخص نمایید. این تاریخ (تاریخ موثر) قابل تنظیم برای روزهای آتی نیز می‌باشد. درصورتی که به هر دلیل تاریخ موثر انتقال با یکی از ایام تعطیل رسمی مصادف باشد، بانک انتقال را در اولین روز کاری بعد از تعطیلات انجام خواهد داد.


5.  درصورتی که به هر دلیل، امکان واریز وجه به حساب ذینفع وجود نداشته باشد، بانک وجه مورد انتقال را با کسر کارمزد برگشت وجه، حداکثر تا پایان روز کاری بعد به حساب دستوردهنده بازمی‌گرداند. در این صورت نیز کارمزد دستور پرداخت قابل استرداد نیست. 


6. صادر کننده و یا ذینفع دستور پرداخت می‌تواند با در دست داشتن شماره دستور پرداخت، وضعیت انجام دستور پرداخت از بانک مبدا و بانک مقصد را استعلام نماید. 


شماره تماس واحدهای پاسخگویی ساتنا در شبکه بانکی کشور:

سامانه سحاب  

 حواله الکترونیکی بین بانکی (سحاب)

 

حواله الکترونیکی بین بانکی (سحاب) براي استفاده بهینه از کارت‌های بانکی عضوشتاب درنقل وانتقال وجوه بین بانک‌ها ارائه شده است.

انتقال وجه بین حساب‌های مسکن کارت وکارت سایر بانک‌ها: انتقال وجه بین حساب‌های مسکن کارت وکارت سایر بانک‌ها از طریق دستگاه‌‌های خودپرداز تا سقف 30 میلیون ریال واز طریق pos تا سقف 150 میلیون ریال در هر روز امکان پذیر است.

 

این خدمت از طریق دستگاه خودپرداز در تمامی ساعات شبانه روز امکان پذیراست. برداشت از حساب صادرکننده و واریز وجه به صورت آنی صورت می‌گیرد و امکان پرداخت با تاریخ اینده وجود ندارد. در صورت عدم واریز آنی به حساب ذینفع وجوه به حساب صادر کننده برگشت داده می‌شود.

 

کارمزدقابل پرداخت برای حواله ‌های بانکی سحاب

از 1 ریال تا 10 میلیون ریال 5000 ریال

از 10 تا 20 میلیون ریال 7000 ریال

از 20 تا 30 میلیون ریال 9000 ریال

از 30 تا 40 میلیون ریال 11000 ریال

از 40 تا 50 میلیون ریال 13000 ریال

 

انتقال وجه بین حساب‌‌های مسکن کارت (مسکن کارت‌های خودپرداز) بدون محدودیت امکان پذیر است.

 

پرداخت اقساط از طریق اینترنت :

در پرداخت اینترنتی اقساط، مشتری در تمامی ساعات شبانه روز می‌تواند با اتصال به شبکه اینترنت و ورود به سامانه پرداخت اینترنتی بانک مسکن(www.bank-maskan.ir)  به راحتی از منزل و یا محل کار، اقساط خود را از طریق مسکن کارت بانک مسکن پرداخت كنند.

پرداخت اقساط از طریق دستگاه‌‌های خودپرداز (ATM ) :

بانک مسکن برای آن دسته از مشتریانی که به اینترنت دسترسی ندارند امکاناتی را برای پرداخت اقساط خود درسیستم مهیا كرده است که می توانند از طریق دستگاه خودپرداز و مسکن کارت در هر ساعتی از شبانه روز اقساط خود را پرداخت كنند.

 

پرداخت اقساط از طریق دستگاه‌‌های POS داخل شعب:

باتوجه به اینکه بعضی از شعب مجهز به سیستم تسهیلات متمرکز، فاقد دستگاه‌‌های خودپرداز و خود دریافت می‌باشند، بنابراین امکانی نیز فراهم شده است تا مشتریان بتوانند از طریق مسکن کارت بانک مسکن اقساط خود را توسط POS‌‌های مستقر در باجه‌‌های شعب پرداخت كنند.

 

پرداخت اقساط از طریق دستگاه‌‌های ایستاده خوددریافت:

علاوه بر پرداخت اقساط در باجه‌‌های شعب این امکان فراهم می باشد که مشتریان بتوانند بدون مراجعه به باجه‌‌های شعب اقساط خود را به صورت نقدی توسط دستگاه‌‌های خوددریافت که در بعضی از شعب تهران و کرج مستقر می‌باشد، پرداخت كنند.

پرداخت اقساط از طریق تلفنبانک شعب:

باتوجه به انواع حساب‌‌های بانکی شعب (قرض الحسنه جاری و پس‌انداز‌، کوتاه مدت و حساب‌‌های صندوق پس انداز) این امکان وجود دارد که مشتریان پس از افتتاح حساب یا معرفی یکی از حساب‌‌های بانکی خود و اخذ رمز اولیه اقدام به پرداخت اقساط کارتی خود در هر ساعت از شبانه روز از طریق سیستم تلفنبانک كنند.

 

پرداخت اقساط از طریق تلفن همراه:

بانک مسکن در راستای توسعه ابزار‌های بانکداری الکترونیک و ارائه خدمات کارامدتر و فراگیر، اقدام به ایجاد سامانه بانکداری تلفن همراه كرده تا با استفاده از یکی از تکنولوژی ‌های مدرن، ارزان و سهل الوصول گام موثری در جهت جلب رضایت مشتریان خود برداشته و مشتریان بتوانند صرفا با در دست داشتن تلفن همراه خود فارغ از محدودیت ‌های زمانی و مکانی از خدمات بانکی بهره مند شوند.

 

کارت های اعتباری

مسکن کارت

بانک مسکن با تاکید بر نقش و اهمیت بانکداری الکترونیک و به منظور تسریع در ارایه خدمات بانکی، مسکن کارت را در اختیار شما قرار داده است .

با استفاده از مسکن کارت می توانید بدون نیاز به نقل و انتقال فیزیکی پول نقد در حداقل زمان ممکن و در هر ساعت از شبانه روز حتی ایام تعطیل از مزایای آن بهره مند شوید.

امکانات و مزایای مسکن کارت

 • امکان دریافت وجه از طریق تمامی دستگاههای خودپرداز( ATM ) عضو شبکه شتاب تا سقف 2 میلیون ریال در شبانه روز
 • امکان انتقال وجه به حساب های متصل به شبکه شتاب از طریق دستگاه های خودپرداز، پایانه های شعب، سامانه پرداخت های اینترنتی بانک مسکن و تلفنبانک و موبایل بانک
 • امکان خرید کالا و خدمات از طریق تمامی پایانه های فروش(pos ) عضو شبکه شتاب
 • امکان پرداخت قبوض آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه از طریق تمامی دستگاههای خودپرداز ATM ،سامانه پرداخت های اینترنتی و تلفنبانک و موبایل بانک
 • مکان اطلاع از موجودی حساب و دریافت صورتحساب ده گردش آخر حساب از طریق تمامی دستگاههای خودپرداز(ATM )، سامانه پرداختهای اینترنتی و تلفنبانک و موبایل بانک
 • امکان اطلاع از موجودی و دریافت صورتحساب و سه گردش آخر حساب در موبایل بانک
 • امکان پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی از بانک مسکن از طریق تمامی کارت ها و دستگاههای خودپرداز ( ATM ) عضو شبکه شتاب ( در صورتی که تسهیلات گیرندگان دارای مسکن کارت تسهیلات باشند )
 • برداشت وجه و اطلاع از موجودی حساب در شبکه بانکی بحرین و قطر
 • خرید شارژ کارتهای همراه اول، تالیا و ایرانسل از پایانه های فروشگاهی بانک مسکن

متقاضیان چگونه می توانند مسکن کارت دریافت کنند؟


شما می توانید با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و ارایه مدارک مورد نیاز و افتتاح یکی از حسابهای سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت، قرض الحسنه پس انداز و قرض الحسنه جاری برای صدور مسکن کارت درخواست نمایید.


مسکن کارت، به صورت محرمانه و در پاکتی کاملا در بسته، به همراه یک شماره رمز و کد اعتبار سنجی به شما تحویل داده می شود. برای استفاده از مسکن کارت از طریق دستگاههای خودپرداز یا پایانه های فروش به یاد داشتن رمز کارت الزامی است. شما می توانید از طریق دستگاههای خودپرداز و پایانه های شعب، نسبت به تغییر رمز خود اقدام نمایید.نکته: چنانچه شما حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت افتتاح کنید علاوه بر امکان دریافت مسکن کارت از سودی معادل سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت نیز برخوردار می شوید و در صورت افتتاح حساب قرض الحسنه پس انداز در قرعه کشی این حساب ها نیز شرکت داده می شوید. همچنین با افتتاح حساب قرض الحسنه جاری می توانید از دسته چک و دیگر خدمات این حساب بهره مند شوید.


راهنمای اخذ رمز دوم  مسکن کارت

جهت اخذ رمز دوم پس از مراجعه به یکی از دستگاههای خودپرداز بانک نسبت به اعلام و ثبت رمز دوم کارت خود به شرح زیر اقدام نمایند :

1.    قراردادن کارت در دستگاه و ورود رمز توسط مشتری، پس از وارد نمودن رمز 4 رقمی ، منوی « تغییر رمز» نمایش داده می شود .

2.   پس از انتخاب منوی فوق گزینه « تخصیص یا تغییر رمز دوم » بر روی LCD دستگاه خودپرداز نمایان می شود. 

توجه : رمز اول کارت همان رمز معمول است که جهت استفاده کارت در پایانه های حقیقی نظیر دستگاه خودپرداز ( ATM ) ، پایانه شعب ( Pin Pad ) و پایانه فروش (POS) کاربرد دارد . رمز دوم کارت رمزی است که جهت استفاده در پایانه های مجازی نظیر تلفنبانک و اینترنت بانک موبایل بانک کاربرد دارد. رمز فوق عددی حداقل 5 رقمی است که صرفاً به هنگام استفاده از شماره کارت ( و نه شماره حساب ) جهت ورود به سیستم کارایی دارد .

3. پس از انتخاب گزینه فوق عبارت « لطفاً رمز جدید خود را وارد نمایید» نمایان می شود که مشتری باید به انتخاب خود و بصورت دلخواه عددی 5 تا 12 رقمی را وارد نموده و سپس کلید ثبت را فشار دهد . با فشار دادن کلید فوق عبارت « لطفاً  رمز خود را مجدداً وارد نمائید » نمایش داده می شود که مشتری باید مجدداً رمز 5 تا 12 رقمی اعلامی در مرحله قبل را وارد نماید.  و کلید ثبت را فشار دهید که میتوان پس از این مرحله رسید چاپی نیز اخذ که حاوی تاریخ انقضاء و CVV2 کارت می باشد .

  


نکات مهم در نگهداری مسکن کارت :


1. مسکن کارت شما یک کارت الکترونیکی بوده و به علت دارا بودن نوار مغناطیسی نباید خم شود . همچنین قرار گرفتن در مجاورت اشیای فلزی یا برنده ودستگاههای دارای میدان مغناطیسی مانند تلفن همراه ، آهن ربا و دستگاههای الکترونیکی و قرار گرفتن در معرض حرارت و تابش مستقیم نور خورشید ممکن است به آن آسیب برساند.


2. شماره رمز خود را به خاطر سپرده و از نوشتن آن بر روی کارت و یا نگهداری آن به همراه کارت خودداری نمایید. 
3. در صورت فراموش نمودن رمز فردی مسکن کارت خود با مراجعه به یکی از شعب بانک می توانید برای دریافت رمز جدید اقدام کنید. 


4. در صورت وارد نمودن رمز اشتباه بیش از 3 مرتبه ، مسکن کارت شما غیر فعال شده و توسط دستگاه ضبط می شود . در این صورت برای دریافت مسکن کارت خود به همراه داشتن مدارک احراز هویت به شعبه مراجعه کنید. 


5. از افشای رمز کارت و یا واگذاری مسکن کارت خود به سایر اشخاص خودداری کنید. در غیر این صورت مسوولیت سو استفاده از کارت شما و هر گونه خسارت ناشی از افشای شماره شناسایی یا واگذاری آن به عهده شماست. 


6. در صورتی که مایل به استفاده از خدمات اینترنتی و تلفنبانک باشید باید از طریق دستگاههای خودپرداز بانک مسکن نسبت به ایجاد رمز دوم خود اقدام نمایید (مسکن کارت) 


7. در صورت گم شدن و یه سرقت رفتن کارت و یا دسترسی اشخاص بیگانه به رمز فردی کارت شما باید در ساعات اداری بلافاصله به نزدیکترین شعبه بانک مسکن مراجعه نموده و مراتب سرقت ویا مفقود شدن کارت را اعلام نمایید. در ساعات غیر اداری نیز باید ضمن تماس با بانک از طریق تلفن خدمات مشتریان(شماره تلفن های 64572845 و 66723015) مراتب را برای غیر فعال نمودن مسکن کارت اعلام کنید. سپس در اولین روز کاری با مراجعه به یکی از شعب بانک، تقاضای باطل یا فعال نمودن مجدد مسکن کارت خود را ارایه نمایید. 
8. در صورتی که به هر دلیل در برداشتن مسکن کارت یا وجه نقد مورد درخواست خود از دستگاه خودپرداز تاخیر نمایید. مسکن کارت یا وجه به داخل دستگاه برگشت داده می شود. 


9. در صورتیکه cvv2 یا رمز اعتبارسنجی را سه بار به اشتباه وارد نمائید کارت غیر فعال شده و پس از 24 ساعت بصورت خودکار فعال می شود.

کارت هدیه عادی

این کارتها شتابی هستند و برای خرید کالا مورد استفاده قرار می گیرند و قابلیت دریافت وجه نقد را ندارند.

 •  رمز کارت هدیه غیر قابل تغییر می باشد .در صورت فراموش کردن یا مفقود شدن رمز ، امکان دریافت مجدد رمز در صورتیکه متقاضی اول به شعبه فروشنده کارت مراجعه نماید وشعبه نیز بتواند بر اساس مستندات موجود متقاضی را احراز هویت نماید پس از تایید مسئول شعبه وضمن تکمیل فرم درخواست رمز المثنی ، صدور رمز المثنی امکان پذیر می باشد.
 •  خرید کارت هدیه بدون پرداخت کارمزد ودارای تاریخ انقضاء می باشد.
 • تاریخ اعتبار کلیه کار ت های هدیه : 2 سال
 •  کارت هدیه به مبالغ یکصدهزار، دویست هزار ، و پانصدهزار ریال، یک میلیون ریال و دو میلیون ریالی قابل فروش می باشد.
 •  با استفاده از کارت هدیه می توان قبوض را از طریق خود پرداز پرداخت نمود .

 

فروش مجدد کارت هدیه

در صورت مراجعه دارندگان کارت های هدیه منقضی شده که دارای مانده می باشند و دارای یکی از مدارک فوق باشند :

1. شناسنامه ضمیمه کارت

2.نسخه دوم فرم خرید کارت

3.سند حسابداری کارتهای خریداری شده

شرایط:
1.چنانچه از تاریخ انقضاءکارت گذشته باشد.

2.شعبه مانده قابل برداشت کارت را کنترل نماید.

توضیح:در صورتیکه مانده حساب کارت کمتر از مبالغ اسمی کارتهای هدیه رایج باشد تفاوت آن تا مبلغ اسمی کارت بالاتر دریافت گردد و کارت هدیه جدید فروخته و تحویل شود.

3.احراز هویت دارنده کارت

کارت هدیه سازمانی

1. این کارت علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی های کارت هدیه فعلی،امکان دریافت نقدی وجه و تغییر رمز از طریق دستگاههای خود پرداز بانک مسکن را نیز دارا می باشد.


2. این کارت صرفا جهت ارائه به سازمان ها و موسسات مزبور طراحی گردیده و امکان ارائه آن بصورت انفرادی مقدور نمی باشد. 


3.نام موسسه دریافت کننده پس از اعلام مدیریت می بایست بر روی کارت درج و به مدیریت مربوطه ارسال گردد. 


4. این کارت با مبالغ 500000و 1000000ریال قابل صدور است.

5.با توجه به این که امکان پرداخت نقدی توسط دستگاههای خود پرداز بانک مسکن جهت این نوع کارت ها فراهم می باشد لذا در صورت ضبط کارت توسط دستگاهای خودپرداز ضرورت دارد با توجه به عدم درج نام مشتری بر روی کارت ،شعب تحت پوشش ضمن اخذ تصویر شناسنامه کارت و اخذ تصویر شناسنامه یا کارت ملی و احراز هویت نسبت به تحویل کارت هدیه سازمانی به مشتری اقدام نمایند.


6. در زمان تحویل کارت به موسسات وسازمانها ضرورت دارد تا آن مدیریت نسبت به نگهداری سوابق و سریالهای مربوط به تحویل این دسته از کارت ها به موسسه درخواست کننده ونام شعبه فروشنده کارت اقدام نماید.

کارت خرید اعتباری
تعاریف و کلیات کارت خرید اعتباری
.کارت خرید اعتباری، نوعی کارت پرداخت است که اعتبار آن توسط بانک مسکن تامین می شود و دارندگان آن می توانند با کارت خود از تمامی مراکز فروش کالا و خدمات در سراسر کشور، تنها از طریق پایانه های فروش تمامی بانک ها و موسسات عضو شبکه شتاب که دارای دستگاه کارت خوان (pos ) بوده، کالاو خدمات خود را تامین نمایند.

 

سقف اعتبار:


حداکثر مبلغی است که موسسه اعتباری صادر کننده کارت، تعهد می کند بهای کالا و خدمات خریداری شده توسط دارندگان آن را به صورت قرض الحسنه تامین مالی نماید.

مدت اعتبار کارت:


مدت زمان اعتبار کارت خرید اعتباری است که بر روی کارت درج شده است.

مدت اعتبار اعطایی:


مدت زمان تعیین شده برای اختصاص اعتبار به مشتری است که توسط بانک تعیین شده و در حال حاضر یک سال بوده و مدت آن از زمان انجام مراحل فعال کردن کارت ( تحویل کارت ) به مشتری محاسبه می شود.

آبونمان ( حق اشتراک ):

هزینه نصب و راه اندازی سیستم و تشکیلات لازم به منظور ارایه خدمات کارت خرید اعتباری به مشتریان است.

سقف مجاز اعتباری :

عبارت است از حداکثر اعتبار قابل تخصیص به یک شخص در شبکه بانکی کشور که مطابق با ضوابط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود.

2. مزایای کارت خرید اعتباری


 

 •  از بین رفتن امکان جعل و سرقت پول فیزیکی
 • امکان مدیریت خرید و کنترل میزان اعتبار
 • شارژ مجدد اعتبار در صورت خوش حسابی
 • امکان شارژ کارت به ازای واریز مبالغ مصرفی
 • افزایش مبلغ اعتبار در صورت خوش حسابی
 • برخورداری از اعتبار اعطایی توسط بانک و افزایش قدرت خرید بر اساس اعتبار اعطایی
 • امکان خرید کالا و خدمات از تمام مراکز فروشگاهی طرف قرارداد با بانک های عضو شبکه شتاب در سراسر کشور

3. انواع کارت خرید اعتباری بانک مسکن

·  کارت اعتباری برنزی: تا سقف 000/000/3 ریال کارت اعتباری نقره ای: تا سقف مبلغ 000/000/6 ریال

·  کارت اعتباری طلایی: تا سقف مبلغ 000/000/10 ریال

 4- شرایط متقاضی ( دارنده) کارت خرید اعتباری

·  متقاضی باید شخص حقیقی بوده و دارای اهلیت قانونی برابر با تعاریف بانک باشد.

·  متقاضی باید دارای یکی از انواع سپرده های بانک مسکن با اولویت حسابهای سپرده قرض الحسنه پس انداز، جاری و انواع حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت( ترجیعاً متمرکز ) با مانده و کارکرد مناسب بوده و خوش حسابی وی مورد تایید شعبه مورد نظر باشد.

·  دارندگان سپرده های سرمایه گذاری مدت دار در قبال توثیق سپرده نزد بانک تا پایان مدت اعتبار اعطایی از این خدمت بهره مند می شوند.

·  مشتریان دارای حساب جاری فعال با تایید شعبه که دارای سابقه چک برگشتی نباشند.

·  متقاضیان واجد شرایط می توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن( شعبه ای که دارای یکی از انواع حساب های مورد نظر باشد) در سراسر کشور، با تکمیل فرم درخواست و انعقاد قرارداد داخلی و ارایه مدارک لازم، تقاضای کارت اعتباری نماید.

اشخاص حقوقی:


(شرکت ها و موسسات دولتی و خصوصی ) نیز می توانند با رعایت شرایط ذکر شده و با امضای موافقتنامه صدور کارت خرید اعتباری بانک مسکن با معرفی کارکنان خود به هر یک از شعب بانک برای آنها کارت اعتباری درخواست نمایند.

5-وثایق مورد قبول بانک


وثایق مورد قبول کارت اعتباری:


یک یا ترکیبی از وثایق وجه نقد یا حساب قرض الحسنه پس انداز، انواع حسابهای سپرده سرمایه گذاری با ماهیت کوتاه و بلندمدت، سفته و اوراق بهادار( اوراق مشارکت ) بر اساس دستورالعمل های مربوط یا اموال غیرمنقولی که به واسطه قرارداد رهنی در رهن بانک مسکن می باشند.


6- صورتحساب


اعلامیه ای که موسسه اعتباری صادر کننده برای دارنده کارت صادر نموده و طی آن جزییات مربوط به مانده تعهدات وی و نحوه تسویه آن را اعلام می کند.تهیه و ارسال صورتحساب به روش توافق شده با مشتری از طریق دورنگار، پست پیشتاز و یا با مراجعه حضوری به شعبه توسط دارنده کارت برای مشتری ارسال می شود.

 

مهلت پرداخت صورتحساب:


بازده زمانی ده روز که دارنده کارت پس از صدور صورتحساب باید نسبت به بازپرداخت قرض الحسنه دریافتی اقدام نماید. در صورت پرداخت در این بازه زمانی، پرداخت هیچگونه سود و یا وجه التزامی به دارندگان کارت تکلیف نمی شود.

7- روش های بازپرداخت صورتحساب

·  در حال حاضر با توجه به امکانات بانک، دارنده کارت می تواند با استفاده از یکی از این روش ها اقدام به واریز وجه صورتحساب خود نماید:


مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن

·  تفویض اختیار به بانک برای برداشت وجه صورتحساب از یکی از حساب های دارنده کارت در بانک مسکن
انتقال وجه از طریق استفاده از سامانه های پرداخت برخط

·  - سایر شرایط صدور کارت خرید اعتباری :

·  صدور کارت خرید اعتباری بر اساس عقد قرارداد داخلی کارت خرید اعتباری و حداکثر تا سقف مانده اعتباری فردی هر شخص در مرکز مکنا صورت می پذیرد.


حداقل مهلت پرداخت صورتحساب، دوره روز پس از صدور توسط شعب می باشد.

·  صورتحساب در دوره زمانی تعیین شده توسط بانک برای مشتری ارسال می شود این دوره ماهانه می باشد.

توضیح: در صورت عدم پرداخت صورتحساب در مدت زمان تعیین شده ( دوره 10 روزه )، مبالغ درج شده در صورتحساب شامل 25 درصد تاخیر تادیه ( جریمه دیرکرد ) به صورت روزشمار از تاریخ صدور صورتحساب خواهد شد.


دارنده کارت می تواند در صورت وجود ابهام یا مغایرت ( ضمن پرداخت به موقع مبلغ صورتحساب ) به صورتحساب ارسالی ظرف مدت یک ماه پس از صدور اعتراض نماید، شعب نیز مکلفند به اعتراض رسیدگی و در حداقل زمان ممکن نتیجه را به دارنده کارت اعلام نمایند.

بن کارت

بن کارت جهت استفاده کارکنان دولت ادارات سازمانها وسایرموسسات ویا افراد عادی برای استفاده ازکمکهای غیرنقدی سازمان متبوعه صادر می گردد.

 • این کارتها شتابی هستندوبرای خریدکالا مورداستفاده قرار می گیرندوقابلیت دریافت وجه نقدراندارند.
 •  با استفاده از بن کارت می توان قبوض را از طریق خود پرداز پرداخت نمود . 
 •  رمز بن کارت از طریق  ATM و  Pos  قابل تغییر می باشد .

مسکن کارت تسهیلات

«مسکن کارت تسهیلات» محصول جدیدی از بانک مسکن به منظور ارایه خدمات شبانه روزی و به هنگام به دارندگان حساب‌های صندوق پس انداز و تسهیلات متمرکز بانک مسکن، پیش روی شما می باشد. 

شما مشتری گرامی می توانید با در دست داشتن این کارت از خدماتی که ذکر می شود بهره مند شوید. 

خدمات ویژه مسکن کارت تسهیلات:


1.. پرداخت نقدی اقساط توسط باجه‌های شعب 


2. پرداخت نقدی اقساط از طریق دستگاه‌های ایستاده خوددریافت در شعب تهران و کرج 


3. پرداخت غیرنقدی اقساط از طریق مسکن کارت و سایت اینترنتی بانک مسکن 


4. پرداخت غیرنقدی اقساط از طریق مسکن کارت و دستگاه‌های خودپرداز ATM 

5. پرداخت غیرنقدی اقساط از طریق مسکن کارت و دستگاه‌های POS داخل شعب

6.پرداخت غیرنقدی اقساط از طریق تلفنبانک شعب 

7.واریز نقدی به حساب‌های کارتی صندوق پس‌انداز مسکن در تمامی شعب بانک و امکان برداشت از حساب تا مبلغ دلخواه در شعبه افتتاح کننده و در سایر شعب تا سقف معین

8. اخذ آخرین مانده و آخرین گردش حساب‌های کارتی صندوق پس انداز مسکن از طریق اینترنت 


9. پرداخت غیرنقدی اقساط توسط کارت‌های شتابی سایر بانک‌ها


10.پرداخت غیرنقدی اقساط از طریق تلفن همراه


11. پراخت غیرنقدی اقساط از طریق تلفنبانک متمرکز 

پرداخت اقساط از طریق اینترنت :

در پرداخت اینترنتی اقساط، مشتری در تمامی ساعات شبانه روز می‌تواند با اتصال به شبکه اینترنت و ورود به سامانه پرداخت اینترنتی بانک مسکن(www .bank -maskan .ir ) به راحتی از منزل و یا محل کار، اقساط خود را از طریق مسکن کارت بانک مسکن پرداخت نماید. 

پرداخت اقساط از طریق دستگاه‌های خودپرداز (ATM ) :

بانک مسکن برای آن دسته از مشتریانی که به اینترنت دسترسی ندارند امکاناتی را برای پرداخت اقساط خود درسیستم مهیا نموده است که می توانند از طریق دستگاه خودپرداز و مسکن کارت در هر ساعتی از شبانه روز اقساط خود را پرداخت نمایند. 

پرداخت اقساط از طریق دستگاه‌های ایستاده خوددریافت:

علاوه بر پرداخت اقساط در باجه‌های شعب این امکان فراهم می باشد که مشتریان بتوانند بدون مراجعه به باجه‌های شعب اقساط خود را به صورت نقدی توسط دستگاه‌های خوددریافت که در بعضی از شعب تهران و کرج مستقر می‌باشد، پرداخت نمایند. 
(در حال حاضر در برخی از شعب تهران و کرج این امکان فراهم می‌باشد).

پرداخت اقساط از طریق تلفنبانک شعب:


باتوجه به انواع حساب‌های بانکی شعب (قرض الحسنه جاری و پس‌انداز‌، کوتاه مدت و حساب‌های صندوق پس انداز) این امکان وجود دارد که مشتریان پس از افتتاح حساب یا معرفی یکی از حساب‌های بانکی خود و اخذ رمز اولیه اقدام به پرداخت اقساط کارتی خود در هر ساعت از شبانه روز از طریق سیستم تلفنبانک نمایند. 

پرداخت اقساط توسط کارت‌های شتابی سایر بانک‌ها:

پرداخت اقساط از طریق تلفن همراه:

بانک مسکن در راستای توسعه ابزارهای بانکداری الکترونیک و ارائه خدمات کارامدتر و فراگیر ، اقدام به ایجاد سامانه بانکداری تلفن همراه نموده است تا با استفاده از یکی از تکنولوژی های مدرن ، ارزان و سهل الوصول گام موثری در جهت جلب رضایت مشتریان خود برداشته و مشتریان بتوانند صرفا با در دست داشتن تلفن همراه خود فارغ از محدودیت های زمانی و مکانی از خدمات بانکی بهره مند گردند. 

پرداخت اقساط از طریق تلفنبانک متمرکز:

اجرای پرداخت اقساط از طریق POs‌های فروشگاهی مسکن نیز از طرح‌های در حال اقدام بانک بوده که متعاقبا راه اندازی و اعلام خواهد شد.

راهنمای اخذ رمز دوم کارت تسهیلات

جهت اخذ رمز دوم کارت تسهیلات ( کارت قسط ، کارت صندوق پس انداز مسکن و مسکن جوانان ) با در دست داشتن کارت و رمز اول برای کارتهای صندوق پس انداز مسکن و مسکن جوانان می توان به کلیه شعب بانک مسکن مراجعه نمود .

مراحل انجام عملیات :

-          اخذ کارت توسط متصدی شعبه از مشتری و قراردادن آن در دستگاه پایانه شعبه

-          انجام عملیات سیستمی توسط متصدی شعبه شامل :

-          ورود به سیستم تسهیلات و پس انداز متمرکز

-          رفتن به منوی عملیات روزانه – عپملیات کارت هوشمند – درخواست تولید کلمه عبور جدید و زدن دکمه درج

-          شناسایی اطلاعات کارت توسط سیستم و نمایش آنها و انتخاب نوع رمز کارت و زدن کلید تائید در بالای صفحه

-          پس از انجام عملیات توسط متصدی اگر حساب پس انداز باشد ( پس انداز مسکن و مسکن جوانان ) بر روی صفحه pinpad پیغام " رمز اول را وارد نمایید " ظاهر و مشتری می بایست رمز اول خود را وارد نماید و سپس پیغام "رمز دوم را وارد نمائید " ظاهر که مشتری می بایست رمزی 5 تا 9 رقم وارد و این رمز را پس از نمایش پیغام " تکرار رمز 2 " تکرار نماید .

-          در پایان در صورت درستی تمامی مراحل پیغام " عملیات با موفقیت انجام شد " ظاهر می شود .

 

مسکن کارت گروهی

با مسکن کارت گروهی این امکان برای شرکت ها و سازمان های مختلف فراهم می شود که برای کارکنان خود مسکن کارت گروهی دریافت نمایند.

امکانات مسکن کارت گروهی به این شرح می باشد:

 • امکان پرداخت حقوق کارکنان یک سازمان به صورت روزانه ،هفتگی یا ماهانه
 • امکان پرداخت هزینه های دوره ای به اعضای گروه ها
 • امکان تامین نقدینگی لحظه ای اعضای گروه ( به عنوان مثال : شارژ مبالغ تنخواه)
 • امکان دریافت مسکن کارت گروهی به تعداد حداکثر 100 کارت

 

 مسکن کارت خانواده  

مسکن كارت خانواده، امكان استفاده از خدمات الکترونیک را به اعضای خانواده‌‌ها، مي‌دهد. متقاضيان با استفاده از این امکان می‌توانند حداکثر 6 کارت برای خود و بستگان نزدیک درجه 1 (پدر، مادر، همسر و فرزندان) دریافت کنند. البته حداقل سن افراد برای دریافت مسکن کارت خانوادگی، 11 سال تمام است.

مزایا و امکانات مسکن کارت خانواده

 • ایجاد رابطه مالی میان اعضای خانواده بدون نیاز به حضور صاحب اصلی کارت و به صورت الکترونیک
 • پرداخت پول به اعضای خانواده به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه به صورت الکترونیک
 • امکان استفاده از کارت اعضای دیگر در صورت مفقود شدن یکی از کارت ها
 • امکان تعیین سقف و تعداد دفعات برداشت در زمان های مشخص برای اعضای خانواده توسط صاحب اصلی حساب

 

 ‌ خدمات مبتني بر پايانه

خدمات مبتني بر پايانه در بانك مسكن به سه دسته شامل پايانه‌‌هاي خوددريافت، پايانه‌‌هاي خودپرداز و پايانه‌‌هاي شبانه‌روزي تقسيم مي شود.

دستگاه خود دریافت

مروز نقش تحول آفرین و بی بدیل انفورماتیک و سیستمهای نرم افزاری در تمامی تحول و پیشرفت های بانکداری نوین ، امری بدیهی بنظر میرسد بانک مسکن در تداوم ارائه خدمات نوین بانکداری و همسو با شیوه های بانکداری جهانی و به منظور تسهیل و تسریع در انجام امور دریافت اقساط از مشتریان و جلب رضایت آنان ، فناوری کارت هوشمند و ماشین های خود دریافت را به عنوان اولین بانک در نظام بانکی کشور به خدمت گرفته است در این سیستم اطلاعات حساب پس انداز و تسهیلات مسکن هر یک از مشتریان به صورت الکترونیکی و برروی کارتی هوشمند که مختص به همان مشتری است در اختیار صاحب حساب قرار داده می شود .

وجه:

دارنده کارت می تواند ضمن پرداخت اقساط از طریق دستگاه خود دریافت از آخرین وضعیت حساب خود (تعداد اقساط پرداختی اقساط معوق ، جریمه دیر کرد سررسید قسط بعدی و نظایر آن ) اطلاع حاصل نماید.

همچنین با استفاده از این سیستم پرداخت از طریق پایانه های کارت هوشمند دستگاه خود دریافت ( pos) نیز امکان پذیر است.

مزایای استفاده از دستگاه خوددریافت :

 •  با استفاده از این دستگاه مشتری می تواند یک قسط را در طول یک ماه و در چند قسط پرداخت کند.
 •  در طول یک ماه اگر قسطی کامل پرداخت نشود ، جریمه متعلقه به آن فقط به اندازه همان کسر پرداختی یک قسط محاسبه می شود .
 •  در صورت اضافه پرداخت ، مازاد در قسط بعدی منظور شده و به مشتری جایزه خوش حسابی تعلق می گیرد.
 •  با استفاده از کارت هوشمند دستگاه خود دریافت از سیستم خدمات اطلاع رسانی به مشتریان بهره مند خواهید شد. 

نحوه استفاده از دستگاه خوددریافت:


سیستم خوددر یافت بانک مسکن در هر مرحله راهنمائی های لازم جهت کار با دستگاه و انجام عملیات مورد نظر را به صورتی صوتی و تصویری از طریق بلند گو و صفحه نمایش ارائه می دهد کافیست به این راهنمائی ها توجه فرمائید : 

 • برای استفاده از دستگاه خود دریافت پیش از هر کار ضروری است کارت خود را از سمت و به صورت صحیح داخل کارت خوان دستگاه وارد نمائید .
 • دستگاه با خواندن کارت ، آخرین وضعیت و اطلاعات حساب شما نظیر مبلغ قسط ، تعداد اقساط پرداختی ، جریمه دیرکرد ، اقساط معوقه ، سرسید قسط بعدی و ... را نمایش می دهد .
 • هریک از عملیات مورد نظر از قبیل شمارش وجه ، اضافه نمودن به مبلغ پرداختی قبلی ، خاتمه عملیات و دریافت کارت در هر مرحله گزینه ای مناسب بر روی صفحه نمایش در نظر گرفته شده است . جهت انتخاب و اجرای فرامین مربوط به این گزینه ها لازم است کلید کنار صفحه نمایش در دو سمت محل گزینه انتخابی را فشار دهید .
 • در هر مرحله از شمارش می توانید تا دویست برگ اسکناس را در وضعیت صحیح ( تا نخورده و مرتب شده ) درون دریچه دریافت قرار دهید .
 • ممکن است تعداد بسیار معدودی از اسکناسها یی که از کیفیت مناسب برخوردار نیستند پذیرفته نشونددر اینصورت اسکناسهای پذیرفته نشده از دریچه برگشت مرجوع می شوند و الباقی به حساب شما منظور می گردد. همزمان اطلاعات کارت شما بهنگام می شود .

توجه:

اسکناسهائی که در شمارش بار اول پذیرفته نشده اند چنانچه کیفیتی خیلی نامطلوب نداشته و تقلبی نیز نباشند ، می توانند در شمارش بار دوم پذیرفته شوند . برای این منظور کافی است اسکناسهای مرجوعی را درون دریچه دریافت قرار دهید و یکی از دو کلید مجاور در دو سمت گزینه " اضافه نمودن به مبلغ قبلی " را فشار دهید .

نکات ضروری

جهت استفاده از دستگاه خود دریافت بانک مسکن ضروری است :

1. فقط از اسکناسهای 5000 ریالی و 10000 ریالی و 20000 ریالی و 50000 ریالی استفاده نمائید.

2. کارت خود را از جهت صحیح داخل کارت خوان دستگاه قرار دهید .

3. برای انتخاب هر گزینه کافیست فقط یکبار کلید مقابل آن را فشار دهید.

4. به پیغام های دستگاه توجه کامل نموده و برای انجام هر عمل منتظر پیغام دستگاه بمانید.

5. پول خود را قبل از قراردادن درون دستگاه شمارش نمائید.

6. از قراردادن اسکناسهای پاره ، تاخورده ، مچاله شده و خیلی کثیف و همچنین اسکناسهای چسب یا منگنه خورده درون دستگاه جدا خودداری نمائید.

7. قبل از قراردادن اسکناسها داخل دستگاه باند آن را باز کرده ، مرتب نموده و در وضعیت صحیح درون دریچه مخصوص قرار دهید .

8. در صورتیکه دستگاه به هر علتی اسکناسهای شما را از دریچه بازیافت عودت داد ، تا پایان عملیات از برداشتن آنها خودداری نمائید.

9. پس از پایان عملیات پرداخت حتما کارت و رسید خود را از دستگاه دریافت نمائید.

10. در صورت بروز هرگونه اشکال ، مسئول مربوطه را مطلع نمائید.

با استفاده از مسکن کارت می توانید از خدمات بانکی بشرح ذیل بهره مند شوید:

1.دریافت وجه از کلیه خودپردازهای سیستم بانکی متصل به شبکه شتاب در تمامی ساعات شبانه‌روز.
2. دریافت حداکثر دو میلیون ریال طی یک روز در چهار مرحله از خود پردازهای شبکه بانک مسکن.
3. دریافت سود کوتاه مدت براساس مانده موجودی حساب و به صورت روز شمار در انتهای هر ماه(مربوط به دارندگان مسکن کارت سرمایه گذاری کوتاه مدت).

4. شرکت در قرعه کشی حساب های قرض الحسنه برای دارندگان مسکن کارت قرض الحسنه .
5. امکان انتقال وجه بین سایر حسابهای مسکن کارت از طریق خودپردازهای (ATM) بانک مسکن. 
6.امکان پرداخت قبوض برق، تلفن ، تلفن همراه و ... از طریق خودپردازهای (ATM) بانک مسکن . 
7.امکان دریافت صورتحساب از 10 گردش آخر حساب مسکن کارت.

8.اعلام موجودی حساب مسکن کارت. 
9.امکان تغییر رمز شخصی حساب مسکن کارت از طریق خودپردازهای (ATM) بانک مسکن . 
10. امکان دریافت چندین کارت بر روی یک حساب (کارت خانوادگی).
11. امکان انتقال وجه بین حسابها شبکه بانکی از طریق پایانه‌‌های Pos شعبه‌ای و ATM. 
12. امکان پرداخت اقساط وامهای مسکن از طریق خودپردازهای (ATM) بانک مسکن.
13. امکان خرید کالا از فروشگاهها و مراکز خرید مجهز به پایانه فروش متصل به شبکه شتاب . 
14.امکان دریافت رمز دوم مسکن کارت (رمز اینترنتی) از طریق دستگاههای ATM.

پایگاه شبانه روز

پایگاه های شبانه روزی خدمات الکترونیک بانک مسکن

پایگاههای شبانه روزی خدمات الکترونیک مجهز به دستگاه خودپرداز سالنی ، دستگاه خوددریافت و سامانه اطلاع رسانی می باشند و انواع خدمات شبانه روزی از جمله پرداخت اقساط تسهیلات ، دریافت وجه نقد و ... را به مشتریان محترم ارائه می دهند.

این پایگاهها مجهز به درب بازکن کارتی می باشند و مشتریان گرامی در ساعات غیر اداری می توانند با کارت تمامی بانکهای عضو شتاب از امکانات این پایگاه استفاده نمایند.

 

 

مدیاهای مرتبط

ویدیوها

بانکداری الکترونیکی چیست؟

بانکداری الکترونیکی چیست؟

مقالات

بررسی حقوقی بانکداری الکترونیک بر اساس قواعد عمومی قراردادها

بررسی حقوقی بانکداری ...

سیستمهای پرداخت الکترونیکی مبتنی بر فنّاوری NFC مفاهیم و راه حلها

سیستمهای پرداخت الکترونیکی ...

معرفی‌الگوی‌مناسب‌بانکداری‌همراه‌در‌ایران‌

معرفی‌الگوی‌مناسب‌بانکداری‌همراه‌در‌ایران‌

ریسکهای بانکداری الکترونیک

ریسکهای بانکداری الکترونیک

نظرات: